Kāpēc rodas redzes traucējumi

Ja lasāt šo materiālu, iespējams, jūs jau gadiem esat lietojis kontaktlēcas, brilles vai abus šo redzes korekcijas līdzekļus un ļoti labi zināt, kādas grūtības un ierobežojumus tās rada. Šeit aprakstīts, kas būtībā notiek.

Gaismas stariem pārejot no vienas vides citā, piemēram, no gaisa ūdenī, tie liecas.1 To sauc par refrakciju. Arī tad, kad šie stari iet cauri acs radzenes  Radzene: Caurspīdīgā, izliektā acs priekšpuses virsma, caur kuru acī iekļūst gaisma. Kopā ar cīpsleni radzene aizsargā aci no ārpuses.   un lēcas audiem, tie tiek lauzti tā, ka tie fokusējas uz tīklenes. Ja acs nespēj fokusēt gaismu uz tīklenes – parasti tāpēc, ka acs forma nav īsti pareiza, to sauc par refraktīvo kļūdu.  Refraktīvā kļūda: Redzes traucējums, ko izraisa nepilnīga redzes sistēma, visbiežāk miopija, hipermetropija un astigmātisms.  

Turpinājumā īsi aplūkotas vistipiskākās refraktīvās kļūdas saslimšanas, kā arī redzes traucējumi, kas rodas, acs lēcai novecojot un paliekot stīvākai vai apduļķojoties, – šie procesi var attīstīties dzīves vēlākajos gados.

Lai par katru saslimšanu lasītu vairāk, noklikšķiniet uz tās nosaukuma.

Tuvredzība

Tuvredzība, ko sauc arī par miopiju  Miopija: Refraktīva kļūda: acs nespēj saskatīt priekšmetus tālumā. To sauc arī par „tuvredzību”. Sastopama, ja acs ābols ir pārāk garš vai ja radzenes izliekums ir pārāk liels, neļaujot acī iekļūstošajai gaismai pareizi fokusēties uz tīklenes un izraisot neskaidru redzi tālumā. Ja redzes pasliktināšanos izraisījusi miopija, tad koriģēšanas iespējas ir brilles, kontaktlēcas un refraktīvā ķirurģija.   (neskaidra redze tālumā), ir visizplatītākā refraktīvā kļūda. Tā parasti rodas, ja acs ir pārāk gara vai radzene ir pārāk stāva. Šā liekā garuma dēļ gaisma no attāliem priekšmetiem fokusējas punktā, nesasniedzot tīkleni, tāpēc gaisma izkliedējas un smadzenes saņem nefokusētu attēlu.

Acu Problēmas

Tālredzība

Tālredzību, kas ir vispārējs termins hipermetropijai   Hipermetropija: Medicīnisks termins „tālredzībai” – refraktīva kļūda: cilvēks nespēj saskatīt priekšmetus tuvumā. To parasti izraisa vai nu pārāk mazs radzenes izliekums, vai pārāk īss acs ābols, hipermetropijas dēļ gaisma, kas iekļūst acī, uz tīklenes fokusējas nepareizi, tāpēc redze tuvplānā ir neskaidra. Ja redzes pasliktināšanos izraisījusi hipermetropija, tad koriģēšanas iespējas ir brilles, kontaktlēcas un refraktīvā ķirurģija.   (nozīmē to, ka nevar saskatīt priekšmetus tuvumā), izraisa pārāk īsa acs vai pārāk plakana radzene. Samazinātā garuma dēļ radzenei un lēcai   Lēca: Caurspīdīgais disks aiz zīlītes, kas gaismu fokusē uz tīklenes.   nav pietiekami daudz vietas, lai gaismas starus apkopotu fokusa punktā uz tīklenes, tāpēc attēls tiek fokusēts aiz tīklenes, un arī šādā gadījumā uz smadzenēm tiek nosūtīti vāji signāli.

Tālredzīga jeb hipermetropiska acs

Astigmātisms

Vēl viens termins, ko lieto vāja acs izliekuma apzīmēšanai – astigmātisms; tas rodas, ja radzene nav pietiekami apaļa, bet vairāk līdzīga amerikāņu futbola bumbai, tāpēc acs nespēj skaidri fokusēties nekādā attālumā: ne tuvumā, ne tālumā.

Astigmātiska acs

Presbiopija

Šī saslimšana cilvēkiem parasti sākas 40–50 gadu vecumā . Presbiopija veidojas, acs dabiskajai lēcai novecojot, kad tā paliek cietāka un zaudē elastīgumu, tāpēc parasti zūd redze tuvplānā, bet lasīšanai bieži vien ir nepieciešamas brilles.

Katarakta

Pretēji populārajam uzskatam katarakta nav plēvīte, kas pārklāj aci2, bet gan lēcas dzidruma izmaiņas acs iekšienē, tāpēc cauri tiek laists mazāk gaismas. Šīs pakāpeniskās apduļķošanās dēļ redzes asums laika gaitā var mazināties. Gaisma, kas tomēr izkļūst cauri līdz tīklenei, ir izkliedēta, tāpēc redze ir neskaidra.

Parasti redzes traucējumus koriģē ar brillēm vai kontaktlēcām, bet mūsdienās iespēju ir vairāk. Izpētiet tās! Lasiet vairāk par LASIK operāciju šeit.

Nākamais: Acu izmeklējumi

 

Atsauces

  1. Oracle ThinkQuest Education Foundation (Oracle ThinkQuest izglītības fonds). Light Rays, Refraction (Gaismas stari, refrakcija). http://library.thinkquest.org/27066/lightrays/nlrefraction.html.  Piekļūts 2010. gada 16. oktobrī.
  2. Oregon Academy of Ophthalmology (Oregonas Oftalmoloģijas akadēmija). Public Info: Cataract (Informācija sabiedrībai. Katarakta).
    http://www.oregoneyephysicians.org/pages/medinfo-pages/cataract.html.  Piekļūts 2010. gada 16. oktobrī.