Intraokulārās lēcas (IOL)

Kā darbojas IOL

Intraokulārā lēca (IOL) ir mākslīgā lēca, ko ķirurgi implantē, aizstājot acs lēcu, kas jāizņem, kad tā ir apduļķojusies. Galvenais IOL darbs ir fokusēt gaismu uz acs aizmugures (jeb tīklenes),   Tīklene: Raidītājs acs aizmugurē: tas nosūta attēlus uz smadzenēm.   tāpat kā to dara dabiska, vesela acs lēca.

Tālāk gaismas stari tiek pārvērsti elektrisko impulsos un nonāk līdz smadzenēm, kur pārveidojas par attēliem. Ja gaisma pareizi nefokusējas uz tīklenes, smadzenes nespēj precīzi apstrādāt attēlus.

Intraokulārās Lēcas

IOL pamatkonstrukcija ir tāda pati kā iepriekšējām versijām: apaļa centrālā koriģējošā lēcas daļa ar divām kājiņām jeb balstiem, kas acī to notur vietā, taču atšķirīgais ir tas, ka moderno IOL dizains var atšķirties, tās var būt izgatavotas no plastmasas, silikona vai akrila.

Lielākoties mūsdienu IOL diametrs nepārsniedz 0,6 cm, un tās ir pietiekami mīkstas, lai varētu salocīt, tāpēc tās acī var ievietot pa ļoti mazu iegriezumu.

IOL veidi

Visizplatītāko IOL sauc par mugurējās kameras lēcu, proti, to novieto aiz varavīksnenes   Varavīksnene: Membrāna acs lēcas priekšpusē, kas maina zīlītes lielumu un regulē gaismas daudzumu, kas iekļūst acī.   kapsulā,   Kapsula: Elastīgs maisiņš, kas apņem acs lēcu.   kur bija dabiskā lēca. Ja lēcu novieto varavīksnenes priekšā – to dara, ja lēcas kapsula ir bojāta, – tad to sauc par priekšējās kameras lēcu.

Šeit pievēršam uzmanību visizplatītākajam IOL veidam un dažādām lēcām, kas radītas pēc šīs metodes.

  • Monofokālās IOL, piemēram, AcrySof® IQ IOL, nodrošina fiksētu fokusa punktu, parasti redzei tālumā. Tas ļauj kataraktas ķirurģijas pacientiem skaidri redzēt amplitūdā. Apmēram 95 procentiem cilvēku, kas saņem standarta IOL, redze atjaunojas tāda, kāda tā bija pirms kataraktas.1 Tomēr lielākajai daļai pacientu vēl aizvien nepieciešamas brilles lasīšanai vai tālumam.
  • Monoredze ir metode, ko ķirurgs var izvēlēties, lai vienā acī ievietotu IOL redzei tuvumā, bet otrā acī – IOL redzei tālumā. Ja izmanto šo metodi, vajadzēs pielāgoties, jo katra acs būs izmantojama dažādām vajadzībām.

Tehnoloģiski progresīvās IOL

  • Multifokālās IOL jeb tehnoloģiski progresīvās IOL ir jaunāks lēcu veids: pēc kataraktas operācijas ar tām nodrošina vairākus fokusa punktus un samazina vai novērš nepieciešamību pēc brillēm vai kontaktlēcām. Šīs jaunākās lēcas, kas radītas IOL jaunievedumu straujās attīstības gaitā, izgatavo no vismodernākajiem materiāliem, kam ir unikālas īpašības. Tas ir iespējams ļoti specifiskās optikas dēļ, kas sadala gaismu un fokusē to vairākos punktos, nodrošinot redzi amplitūdā no tuvuma līdz tālumam.
  • Akomodatīvās IOL uzskata par monofokālām, t.i., tām ir fiksēts fokusa punkts. Šāda veida lēca paredzēta, lai tā pārvietotos, reaģējot uz acs muskuļa darbību, kas nozīmē spēju redzēt vairākus fokusa punktus.

Lai gan mūsdienās tirgū ir vairākas tehnoloģiski progresīvas IOL, modernākās un vispopulārākās ražo Alcon®, piemēram, AcrySof® IQ ReSTOR® IOL.

Astigmātismu koriģējošās IOL

Ar dažām IOL operācijas laikā iespējams gan ārstēt kataraktu, gan koriģēt arī astigmātismu. Ar šīm lēcām pēc operācijas tiek mazināta nepieciešamība pēc tāluma brillēm. Viena no šādām IOL, kas guvusi plašu popularitāti, ir Alcon® AcrySof® IQ toriskā IOL (izgatavota īpaši kataraktas ar astigmātismu gadījumiem).

Vēl viena iespēja – Alcon® AcrySof® IQ ReSTOR® toriskā IOL (radīta pacientiem, kam ir katarakta ar astigmātismu), kas apvieno ieguvumus no pilna diapazona redzes nodrošināšanas ar AcrySof® IQ ReSTOR® IOL un astigmātisma korekcijas ar AcrySof® IQ torisko IOL. AcrySof® IQ ReSTOR® toriskā IOL nodrošina precīzu redzes korekciju un paredzēta kataraktas un pašreizēja radzenes astigmātisma mazināšanai vai novēršanai, vienlaikus ārstējot arī presbiopiju – operācija „viss vienā”.

Viena konkrēta lēca nekad nebūs vispiemērotākā visiem. Tikai acu ārsts var noteikt, kura iespēja ir vispiemērotākā jums, un viņš sastrādāsies ar jums, lai palīdzētu izvēlēties pareizo ārstēšanas kursu.

Nākamais: Kataraktas operācija

Atsauces

  1. "The Aging Eye: A Special Health Report from Harvard Medical School," Ed. Fine, Laura C., M.D, and Heier, Jeffrey S., M.D., copyright 2006, Harvard Health Publications, Boston, MA.