Kas ir katarakta?

Katarakta: simptomi

Vārds „katarakta” ir aizgūts no grieķu valodas vārda „katarraktes”, kas nozīmē „skrejošs lejup” vai „ūdenskritums”. Sākotnēji domāja, ka acs lēcas priekšā izplūst sabiezējis smadzeņu šķidrums un traucē skaidrai redzei. Tādējādi pats vārds „katarakta” vēl aizvien veicina pārpratumus par to, kas katarakta ir patiesībā.

Pretēji populāram uzskatam katarakta nav plēvīte, kas pārklāj aci. Tā drīzāk ir lēcas pakāpeniska sabiezēšana un sacietēšana, tāpēc lēca tik ļoti apduļķojas, ka gaisma izkropļojas vai nevar sasniegt acs aizmuguri – tīkleni,   Tīklene: Raidītājs acs aizmugurē: tas nosūta attēlus uz smadzenēm.   lai tiktu pārraidīta uz smadzenēm. Lasiet sadaļā Kā acis darbojas.

Kas Ir Katarakta

Tāpēc redze kļūst neskaidra vai miglaina, krāsas šķiet bālas (ar dzeltenīgu vai brūnganu nokrāsu). Kataraktas dēļ lasīšana un automašīnas vadīšana vājā apgaismojumā var kļūt apgrūtināta, jo pasliktinās redze naktī, reizēm ap lukturiem var būt redzami oreoli. Var pat būt sāpīgi iziet spilgtā saules gaismā un redzēt pārmērīgu atspīdumu no atstarojošām virsmām, piemēram, vējstikliem. Jutība pret spilgtu gaismu ir viens no kataraktas simptomiem.

Mums novecojot, senilās miozes dēļ zīlītes izmērs miera stāvoklī samazinās, tāpēc samazinās arī gaismas daudzums, kas var iekļūt acī un sasniegt lēcu. Ja lēca ir kataraktas skarta, redze pasliktinās vēl vairāk.

Ir daudz kataraktas veidu, bet lielākajai daļai cilvēku veidojas kodola katarakta, kas saistīta ar ļoti izteiktu tuvredzību un tādiem simptomiem kā redzes neskaidrība un blāvas krāsas. Ir arī garozas katarakta   Garozas katarakta: Garozas katarakta rodas tad, ja pasliktinās kodolu aptverošās garozas caurspīdīgums. Garoza nozīmē „čaula”. Lai gan garozas katarakta nav sastopama tikpat bieži, cik kodola katarakta, tā ir diezgan izplatīta parādība, ko izraisa dabiskais novecošanās process.   un mugurējā subkapsulārā katarakta,   Mugurējā subkapsulārā katarakta: Šis kataraktas veids rodas lēcas aizmugurē un izplatās pa lēcas perifēriju, ietekmējot redzi pat vairāk nekā citi kataraktas veidi.   , bet tās ir retāk sastopamas, un to cēloņi ir dažādi.

Lasiet vairāk:

Kas izraisa kataraktu?
Kataraktas ķirurģijas tehnoloģijas

Pretēji dažiem mītiem kataraktu NEIZRAISA pārmērīga acu izmantošana, un tā NEVAR izplatīties no vienas acs uz otru, lai gan katarakta var veidoties abās acīs.